Uroczystość w 81. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

14 lutego 1942 r., rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Dowódcą AK, największej podziemnej armii w okupowanej Europie, został generał Stefan Rowecki „Grot”. Aby upamiętnić to wydarzenie, w środę 14 lutego, przy pułtuskim pomniku upamiętniającym mieszkańców Ziemi Pułtuskiej, pomordowanych i poległych w okresie II wojny światowej, odbyła się uroczystość złożenia kwiatów, na którą zaprosili: Starosta Pułtuski Jan Zalewski oraz Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk.

W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe, na którego czele stał Sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Kombatantów. Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrała Izabela Nalewajk – nauczycielka historii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku, która przybliżyła zgromadzonym okoliczności powstania Armii Krajowej oraz jej działalność na terenie powiatu pułtuskiego. Następnie przedstawiciele – kombatantów, władz samorządowych, jednostek organizacyjnych, służb mundurowych, stowarzyszeń, instytucji i szkół – złożyli kwiaty pod pomnikiem. Powiat Pułtuski reprezentował Starosta Pułtuski Jan Zalewski wraz Wicestarostą Beatą Jóźwiak oraz Przewodniczącym Rady Powiatu w Pułtusku Tadeuszem Nalewajkiem.
Dowódcą uroczystości był st. chor. sztab. Leszek Topólski. W skład pocztu sztandarowego weszli: sztandarowy Michał Malik, któremu asystowali – Oliwia Horn i Michał Świdwa. Wartę honorową wystawiły rekonstruktorki, uczennice I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowego im. 13 Pułku Piechoty w Pułtusku – Julia Obłuska, Katarzyna Gronczewska i Edyta Sobieraj oraz rekonstruktorka Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 pułku piechoty Danuta Ciszewska.