Uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę utworzenia Armii KrajowejW środę 14 lutego, przy pomniku upamiętniającym mieszkańców Ziemi Pułtuskiej, pomordowanych i poległych w okresie II wojny światowej, odbyła się uroczystość złożenia kwiatów, upamiętniająca kolejną rocznicę utworzenia struktur Armii Krajowej, zorganizowana przez Samorząd Powiatu Pułtuskiego i Samorząd Gminy Pułtusk. 82 lata temu rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Dowódcą AK, największej podziemnej armii w okupowanej Europie, został generał Stefan Rowecki „Grot”.

Uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Hołd walczącym w obronie ojczyzny oddali przedstawiciele kombatantów, parlamentarnych – Poseł na Sejm RP Henryk Kowalczyk, władz samorządowych – Starosta Pułtuski Jan Zalewski, Wicestarosta Pułtuski Beata Jóźwiak, Zastępca Burmistrza Miasta Pułtusk Mateusz Miłoszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Ireneusz Purgacz oraz przedstawiciele służb mundurowych, jednostek organizacyjnych, szkół, stowarzyszeń i instytucji.

Uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe z pułtuskich szkół gminnych i powiatowych. Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrała Katarzyna Apalińska, nauczycielka historii z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku, która przybliżyła zgromadzonym okoliczności powstania Armii Krajowej.

Uroczystość upamiętniająca 82. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Podczas uroczystości wartę honorową wystawili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. 13 Pułku Piechoty oraz członkowie Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty. Dowódcą uroczystości był st. chor. sztab. Leszek Topólski.