Spotkanie uczniów ZSZ im. Jana Ruszkowskiego z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów W poniedziałek 19 lutego, młodzież z I klasy o profilu technik rachunkowości Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku, spotkała się z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów Dorotą Ciosek. Celem spotkania było wprowadzenie uczniów do tematyki konsumenckiej oraz omówienie praw konsumenta i obowiązków przedsiębiorcy.

Młodzieży dowiedziała się, kim jest konsument, jak brzmi definicja konsumenta zawarta w Kodeksie Cywilnym. Wyjaśniono uczniom, w jaki sposób zawieramy umowę konsumencką oraz, że w tym wieku mają „ograniczoną zdolność do czynności prawnych”. Rzecznik omówiła, na czym polegają procedury reklamacyjne, różnice pomiędzy gwarancją a rękojmią oraz niezgodność towaru z umową, która obowiązuje od 2023 roku. Na przykładach Powiatowy Rzecznik Konsumentów przybliżyła uczniom niebezpieczeństwa i zagrożenia, wynikające m.in. z nieprzemyślanych zakupów w Internecie.

Tematyka spotkania wzbudziła zainteresowanie, a aktywność uczniów, pobudzana pytaniami rzecznika, zachęciła do dyskusji. Młodzież otrzymała ulotki, dotyczące zakupów przez Internet oraz składania reklamacji.

Społeczność Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego podziękowała Powiatowemu Rzecznikowi Konsumentów za przybycie, poświęcony czas oraz przekazanie przydatnych porad związanych z prawem konsumenta.

Spotkanie zorganizowane było w porozumieniu z Marzeną Staniszewską-Szeligą, nauczycielką przedmiotów ekonomicznych, a kolejne zaplanowano na 26 lutego.