Pułtuskie obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych

Pułtuskie obchody Święta Wojsk InżynieryjnychW miniony czwartek, 13 kwietnia, odbyła się uroczystość z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych, popularnie zwana w naszym powiecie „Dniem Sapera”. W tym roku obchody tego święta miały wyjątkowy charakter, a to za sprawą przypadającej właśnie 80. rocznicy utworzenia 1. Batalionu Saperów, który w latach 1976 – 2001 stacjonował w Pułtusku. Z tej okazji, oprócz tradycyjnej uroczystości przy pomniku upamiętniającym saperów poległych przy rozminowaniu terenów północnego Mazowsza, w tym ziemi pułtuskiej, odbył się wernisaż wystawy pt. „80-lecie utworzenia 1. Batalionu Saperów”, zorganizowany w Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pułtusku. Sama wystawa zaś została wyeksponowana w Muzeum Regionalnym w Pułtusku.

W miniony czwartek, 13 kwietnia, odbyła się uroczystość z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych, popularnie zwana w naszym powiecie „Dniem Sapera”. W tym roku obchody tego święta miały wyjątkowy charakter, a to za sprawą przypadającej właśnie 80. rocznicy utworzenia 1. Batalionu Saperów, który w latach 1976 – 2001 stacjonował w Pułtusku. Z tej okazji, oprócz tradycyjnej uroczystości przy pomniku upamiętniającym saperów poległych przy rozminowaniu terenów północnego Mazowsza, w tym ziemi pułtuskiej, odbył się wernisaż wystawy pt. „80-lecie utworzenia 1. Batalionu Saperów”, który odbył się w Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pułtusku. Sama wystawa zaś została wyeksponowana w Muzeum Regionalnym w Pułtusku

Wystawę, która upamiętnia jednostkę Wojska Polskiego, stacjonującą w naszym mieście przez 25 lat, zorganizowało pułtuskie muzeum, Koło nr 24 Stowarzyszenia Saperów Polskich im. 1 Batalionu Saperów oraz Samorząd Gminy Pułtusk. Współorganizatorami byli m.in. Akademickie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe „Atena”, Akademia Finansów i Biznesu „Vistula” Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Samorząd Powiatu Pułtuskiego, Muzeum Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Stowarzyszenie Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców.

Podczas wernisażu Samorząd Powiatu Pułtuskiego reprezentowała Wicestarosta Pułtuski Beata Jóźwiak, wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Pułtuskiego Tadeuszem Nalewajkiem, a także Sekretarz Powiatu Katarzyna Jankowska, Dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru Agnieszka Wądolna oraz Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Robert Dynak.

Wystawę, która jest wyrazem pamięci o działaniach i zaangażowaniu batalionu w życie miasta, można zwiedzać w Muzeum Regionalnym w Pułtusku przy ul. Rynek 36, do 31 sierpnia br.

Pułtuskie obchody Święta Wojsk Inżynieryjnych

Kolejnym punktem wydarzeń, związanych z obchodami Święta Wojsk Inżynieryjnych i 80-leciem utworzenia 1. Batalionu Saperów, była uroczystość przy pomniku na terenie Domu Polonii w Pułtusku. Jej organizatorami byli: Samorząd Powiatu Pułtuskiego, Samorząd Gminy Pułtusk, Koło nr 24 Stowarzyszenia Saperów Polskich im. 1. Batalionu Saperów oraz Dom Polonii w Pułtusku. Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele lokalnych samorządów, służb mundurowych, pułtuskich stowarzyszeń, instytucji, szkół. Rys historyczny Święta Wojsk Inżynieryjnych przedstawił generał brygady w st. spocz. dr Bogusław Bębenek.

Asystę honorową zapewniła Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty pod dowództwem Artura Samsela. Wartę wystawili żołnierze 1 Pułtuskiego Batalionu Saperów – starszy chorąży sztabowy rezerwy Leszek Topólski i sierżant rezerwy Piotr Jaszczułt z uczennicami I Liceum Ogólnokształcącego CNB im. 13 Pułku Piechoty w Pułtusku – Julią Szulecką i Julią Obłuską.

Wernisaż wystawy pt. „80-lecie utworzenia 1. Batalionu Saperów”

Uroczystość przy pomniku upamiętniającym saperów poległych przy rozminowaniu terenów północnego Mazowsza