Powiatowo-miejskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Pułtuskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja3 maja, na pułtuskim rynku, rozpoczęły się powiatowo-miejskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, których organizatorem były Samorządy – Powiatu Pułtuskiego i Gminy Pułtusk. Władze powiatu reprezentował Starosta Pułtuski Jan Zalewski wraz z Wicestarostą Beatą Jóźwiak i Przewodniczącym Rady Powiatu w Pułtusku Tadeuszem Nalewajkiem.

Pułtuskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Podczas uroczystości przed ratuszem wciągnięto flagę państwową na maszt i odśpiewano hymn państwowy. Rys historyczny, związany z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja przedstawiła Katarzyna Apalińska, nauczycielka historii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku.

Pułtuskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Mieszkańcy Pułtuska i zgromadzeni goście wysłuchali słów Starosty Pułtuskiego Jana Zalewskiego oraz Burmistrza Miasta Pułtusk Wojciecha Gregorczyka. Ponadto, podczas uroczystości burmistrz Wojciech Gregorczyk otrzymał Srebrny Krzyż za zasługi dla Stowarzyszenia Ogólnopolska Rodzina Kościuszkowców.

Pułtuskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do bazyliki pułtuskiej, aby wziąć udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny. Poprzedził ją program artystyczny pt. „Takiego maja nie było jeszcze”, przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku oraz prezentacja umundurowania, które trafiło do Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 13 pułku piechoty.

Rekonstruktorzy, uświetniający powiatowo-gminne uroczystości patriotyczne, otrzymali mundur strzelca podhalańskiego z okresu II RP, który wspólnie ufundowały Samorządy – Powiatu Pułtuskiego i Gminy Pułtusk. Dokompletowanie tego munduru wsparła finansowo grupa radnych powiatowych i miejskich. Tego dnia pułtuska GRH otrzymała również ubiór kapelana wojskowego II RP z okresu odzyskania niepodległości. Fundatorem tego munduru był ks. Infułat Wiesław Kosek.

Pułtuskie obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Oprawę muzyczną uroczystości z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zapewniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Pułtusk. Wartę honorową wystawiła Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 pp.

Po Mszy Świętej na uczestników uroczystości czekał poczęstunek na terenie przy plebanii parafii św. Mateusza.