Październik miesiącem świadomości raka piersi – podsumowanie spotkań profilaktycznychDobiegł końca październik, miesiąc, który od 1985 roku jest miesiącem świadomości raka piersi. Jest to wciąż najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet, której można zapobiegać lub wykryć ją we wczesnym stadium, poprzez stosowanie profilaktyki tj. prowadzenie zdrowego stylu życia oraz wykonywanie regularnych badań profilaktycznych. W ramach realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi Zarząd Powiatu podjął decyzję o ogłoszeniu otwartego konkursu ofert na działania z zakresu profilaktyki badania piersi, którego celem było upowszechnianie wiedzy na temat diagnostyki i profilaktyki raka piersi oraz profilaktyki zdrowotnej, rozwijanie świadomości regularnego badania piersi, nabycie umiejętności samobadania piersi. W wyniku postępowania konkursowego wybrano ofertę złożoną przez Stowarzyszenie Amazonek w Pułtusku. Oferta zakładała przeprowadzenie w październiku, który jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi, spotkań edukacyjnych dla uczniów i grona pedagogicznego w szkołach ponadpodstawowych.

Październikowe spotkania z przedstawicielkami Stowarzyszenia Amazonek odbyły się we wszystkich szkołach prowadzonych przez Powiat Pułtuski – w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa, Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi oraz Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego.
Podczas spotkania uczniowie mieli okazję poznać czynniki wpływające na rozwój chorób nowotworowych, w tym raka piersi. Panie ze Stowarzyszenia Amazonek uświadamiały, jakie są korzyści wynikające z profilaktyki badania piersi i wczesnego wykrywania chorób, podzieliły się z uczniami szkół swoimi doświadczeniami życiowymi. Ponadto pokazały uczestnikom, jak prawidłowo i dokładnie wykonać samobadanie piersi, podkreślając jak ważna jest systematyczna samokontrola.
Spotkania profilaktyczne wzbogaciły prelekcje dotyczące odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych, istotnych również w trakcie choroby, przeprowadzone przez wyspecjalizowanego fizjoterapeutę. Ważnym elementem spotkań były również prelekcje dietetyka, który omawiał zdrowe odżywianie, bardzo istotne w walce z chorobą nowotworową.
Każdy z uczestników październikowych spotkań profilaktycznych otrzymał materiały informacyjne, zawierające zasady profilaktyki raka piersi i instrukcję samobadania.

Serdecznie dziękujemy paniom ze Stowarzyszenia Amazonek w Pułtusku za przeprowadzenie spotkań profilaktycznych: Teresie Osowieckiej – prezes stowarzyszenia, Annie Wiśniewskiej, Jadwidze Borkowskiej, Ewie Łojek, Irenie Kolendzie, Krystynie Kowalczyk, Elżbiecie Grabowskiej oraz dietetyk Arlecie Prus-Konieckiewicz i fizjoterapeucie Izabeli Dębowskiej.