Nieodpłatne porady prawne oraz poradnictwo obywatelskie

Starostwo Powiatowe w Pułtusku informuje, iż w 2023 r. realizuje, na terenie Powiatu Pułtuskiego, zadanie publiczne, polegające na prowadzeniu punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, nieodpłatnej mediacji oraz podejmowaniu działań z zakresu edukacji prawnej. Na potrzeby związane z realizowanym zadaniem została utworzona strona internetowa www.fundacjaiv.pl/powiat-pultuski-2023 oraz utworzono dedykowany profil w mediach społecznościowych (Facebook) Powiat Pułtuski – Darmowa Pomoc Prawna.

Mgr prawa Michał Nartonowicz udziela nieodpłatnych porad prawnych oraz świadczy nieodpłatne poradnictwo obywatelskie w następujących lokalizacjach, terminach i godzinach:
– Pokrzywnica, Urząd Gminy, w poniedziałki, środy i w piątki, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 12:00 – 16:00.
–  Świercze, ul. Długa 6, we wtorki oraz czwartki, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy, w godz. 12:00 – 16:00.

Adw. Tomasz Olczak i radca pr. Leszek Zmorzyński, udzielają nieodpłatnych porad prawnych w Pułtusku, przy ul. 3 Maja 20, w następujących terminach i godzinach:
– poniedziałek, wtorek – adw. Tomasz Olczak, czwartek – adwokat/radca prawny, środa, piątek – radca pr. Leszek Zmorzyński (poniedziałek, środa, czwartek: 12.00 – 16.00, wtorek, piątek: 9.00 – 13.00).
– zapisy na porady odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Pułtusku.

Do dokonania zapisów został wyznaczony przez Starostę Pułtuskiego specjalny numer telefonu: 23 306 71 14.
Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 945) nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.
Dla osób, które nie mogą skorzystać z wizyty w punkcie, nieodpłatna pomoc prawna może być udzielona w sposób zdalny, tj. przez telefon, za pomocą dedykowanego adresu mailowego, w formie czatu lub za pomocą wideoporady. Poza dostępem do nieodpłatnych porad prawnych Fundacja Inter Vivos, w imieniu której działa Michał Nartonowicz, zapewnia możliwość specjalistycznych konsultacji świadczonych przez: adwokata kościelnego, doradcę podatkowego, doradcę restrukturyzacyjnego i psychologa. Fundacja zapewnia również możliwość realizacji porady przy udziale tłumaczy języków: angielskiego, czeskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, niemieckiego i ukraińskiego oraz przy udziale tłumacza polskiego języka migowego.
Informacje o zasadach dostępności zdalnych form pomocy prawnej, jak też dodatkowych i specjalistycznych  usług zostały umieszczone na naszej stronie internetowej, pod wskazanym, na początku, adresem internetowym oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Pułtusku.
Fundacja Inter Vivos informuje również, iż w celu umożliwienia osobom o szczególnych potrzebach skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej powołany został koordynator ds. dostępności. Wskazany koordynator obsługuje dedykowaną infolinię, na której udzielane są informacje m.in. o możliwości i warunkach zorganizowania porady.

Prosimy o przekazanie ww. informacji petentom korzystającym z pomocy Państwa instytucji. W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji pod adresem biuro@fundacjaiv.pl lub pod numerem telefonu 781-151-036 oraz w Starostwie Powiatowym w Pułtusku pod numerem tel. 23 306 71-14.