Uroczyste obchody Jubileuszu 25-lecia Samorządu Powiatu Pułtuskiego

Uroczyste obchody Jubileuszu 25-lecia Samorządu Powiatu Pułtuskiego23 listopada 1998 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, pierwszemu Staroście Pułtuskiemu, przekazano Akt Utworzenia Powiatu Pułtuskiego. Zgodnie z tym dokumentem, powiat przejął odpowiedzialność za sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, w zakresie należącym dotąd do administracji rządowej. Dokładnie 25 lat od tego wydarzenia, 23 listopada 2023 roku, w sali maneż Domu Polonii w Pułtusku, odbyły się uroczyste obchody Srebrnego Jubileuszu Samorządu Powiatu Pułtuskiego, na które zaprosili: Rada Powiatu w Pułtusku na czele z Przewodniczącym Tadeuszem Nalewajkiem oraz Zarząd Powiatu w Pułtusku na czele ze Starostą Pułtuskim Janem Zalewskim. Przybyłych gości powitała Wicestarosta Pułtuski Beata Jóźwiak.

logotyp Mazowsza

Przedsięwzięcie społeczno-kulturalne pod nazwą „Jubileusz 25-lecia Samorządu Powiatu Pułtuskiego” współorganizowane jest z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Na uroczystą galę jubileuszową przybyli: Poseł na Sejm RP Henryk Kowalczyk, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, zastępca dyrektora ds. Europejskiego Funduszu Społecznego Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie Elżbieta Szymanik, zastępca dyrektora ds. społecznych Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w Warszawie Elżbieta Bogucka-Lityńska, starostowie zaprzyjaźnionych powiatów ościennych – Zbigniew Deptuła Starosta Makowski oraz Wojciech Kozon Starosta Wyszkowski, Radni Rady Powiatu w Pułtusku, a także starostowie i wicestarostowie wszystkich sześciu kadencji, Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk oraz wójtowie gmin z terenu powiatu pułtuskiego – gminy Gzy Cezary Wojciechowski, gminy Pokrzywnica Adam Dariusz Rachuba, gminy Obryte Sebastian Mroczkowski, gminy Świercze Adam Misiewicz, gminy Winnica Robert Wróblewski gminy Zatory Grzegorz Falba. Przybyli także: Sekretarz Powiatu Katarzyna Jankowska oraz Skarbnik Powiatu Renata Krzyżewska, przedstawiciele służb mundurowych, inspekcji i straży oraz służby zdrowia, przedstawiciele instytucji, uczelni i stowarzyszeń współpracujących z Powiatem Pułtuskim, dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu wraz z zastępcami oraz dyrektorzy Wydziałów Starostwa Powiatowego w Pułtusku wraz z kierownikami oddziałów, przedstawiciele pułtuskiego duchowieństwa – proboszczowie pułtuskich parafii na czele z dziekanem Dekanatu Pułtuskiego ks. kan. drem Januszem Kochańskim, przedstawiciele związków zawodowych – powiatowego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Komisji Międzyzakładowej nr 1421 NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty Ziemi Pułtuskiej oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Uroczyste obchody Jubileuszu 25-lecia Samorządu Powiatu Pułtuskiego

Srebrny Jubileusz Powiatu Pułtuskiego był doskonałą okazją, aby przypomnieć historię powstawania powiatów w Rzeczpospolitej Polskiej. Dzieje samorządów powiatowych oraz etymologię słowa „starosta” przedstawił dr hab. Radosław Lolo, profesor Akademii Piotrkowskiej.

Uroczyste obchody Jubileuszu 25-lecia Samorządu Powiatu Pułtuskiego

Głos zabrał również pierwszy Starosta Pułtuski Tadeusz Nalewajk, aktualnie Przewodniczący Rady Powiatu w Pułtusku, który uczestniczył w tworzeniu od podstaw struktur administracji powiatowej i który przybliżył zgromadzonym w czwartkowe popołudnie w sali maneż pułtuskiego zamku, początki powstania Samorządu Powiatu Pułtuskiego.

Uroczyste obchody Jubileuszu 25-lecia Samorządu Powiatu Pułtuskiego

Minione 25 lat to czas realizacji wielu istotnych zadań, służących rozwojowi naszego powiatu, podejmowaniu wielu ważnych inicjatyw, ukierunkowanych na poprawę życia mieszkańców na różnych obszarach oraz nawiązywaniu nowych i umacnianiu już istniejących więzi pomiędzy lokalnymi samorządami. Przez ostatnie ćwierćwiecze Samorząd Powiatu Pułtuskiego wykonał wiele ważnych i potrzebnych inwestycji. Podczas uroczystości omówił je aktualny Starosta Pułtuski Jan Zalewski. Zwieńczeniem wystąpienia starosty była projekcja filmu ukazującego najważniejsze, zrealizowane inwestycje.

Uroczyste obchody Jubileuszu 25-lecia Samorządu Powiatu Pułtuskiego

Kolejnym punktem czwartkowej gali jubileuszowej było wręczenie podziękowań i pamiątkowych statuetek wszystkim tym, którzy od początku połączyli siły i wspólni przez lata wspierali, działali i pracowali na rzecz rozwoju Powiatu Pułtuskiego w różnych obszarach jego działalności.

Uroczyste obchody Jubileuszu 25-lecia Samorządu Powiatu Pułtuskiego

Nie zabrakło również życzeń i gratulacji od władz państwowych, w imieniu których głos zabrał Poseł na Sejm RP Henryk Kowalczyk oraz władz wojewódzkich, reprezentowanych przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, który podczas uroczystości wręczył dyplomy uznania przedstawicielom władz Samorządu Powiatu Pułtuskiego – Przewodniczącemu Rady Powiatu w Pułtusku Tadeuszowi Nalewajkowi, Staroście Pułtuskiemu Janowi Zalewskiemu, który odebrał również dyplom uznania dla Powiatu Pułtuskiego, Wicestaroście Pułtuskiemu Beacie Jóźwiak oraz członkom Zarządu Powiatu – radnej Halinie Zofii Banach, radnemu Zbigniewowi Księżykowi oraz radnemu Bogdanowi Żukowskiemu.

Uroczyste obchody Jubileuszu 25-lecia Samorządu Powiatu Pułtuskiego

Słowa uznania i życzenia popłynęły także od przedstawicieli dyrektor Elżbiety Szymanik oraz dyrektor Elżbiety Boguckiej-Lityńskiej, a także lokalnych samorządów – miasta Pułtusk oraz gmin leżących na terenie powiatu, w imieniu których głos zabrał Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk.

Uroczyste obchody Jubileuszu 25-lecia Samorządu Powiatu Pułtuskiego

Dziękujemy wszystkim, który wzięli udział w uroczystych obchodach Jubileuszu 25-lecia Samorządu Powiatu Pułtuskiego. Niech kolejne dekady funkcjonowania powiatów będą jeszcze bardziej efektywne i abyśmy za kolejne 25 lat mogli poczuć satysfakcję i radość z wykonywanej pracy na rzecz mieszkańców Powiatu Pułtuskiego.