Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Jest to święto promujące w szczególny sposób rodzinną pieczę zastępczą – bezpieczną i potrzebną formę opieki nad dziećmi, której z różnych powodów nie mogą zapewnić rodzice biologiczni. Ten dzień jest również doskonałą okazją do spotkania się wszystkich rodzin zastępczych z terenu powiatu pułtuskiego. W tym roku spotkanie z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego odbyło się we wtorek 30 maja, przy tawernie Domu Polonii w Pułtusku. Jego organizatorem było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pułtusku. Wszystkich przybyłych – dzieci, rodziców zastępczych oraz gości – powitała dyrektor PCPR Joanna Sobiecka. Samorząd Powiatu Pułtuskiego reprezentowała Wicestarosta Pułtuski Beata Jóźwiak oraz Sekretarz Powiatu Katarzyna Jankowska.

Wtorkowe święto było okazją do podziękowania wszystkim rodzicom zastępczym za trud i zaangażowanie, jaki codziennie wkładają w opiekę i wychowanie dzieci, za cierpliwość, zrozumienie, dzielenie się miłością, domowym ciepłem i promowanie wartości rodzinnych. O tym, jak ważną rolę w społeczeństwie odgrywają rodzice zastępczy przypomniała zebranym Wicestarosta Pułtuski Beata Jóźwiak, która jednocześnie podkreśliła, iż równie ważna jest promocja tej formy opieki nad dziećmi. Ponadto słowa podziękowania, w imieniu Samorządu Powiatu Pułtuskiego, skierowała do pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pułtusku oraz wszystkich instytucji związanych z pomocą społeczną, działających na terenie powiatu.

Kolejnym punktem obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego było wręczenie nagród w konkursie plastycznym „Rodzina kredkami malowana”. Do konkursu wpłynęło 85 prac ze szkół z terenu powiatu pułtuskiego, które oceniała komisja w kładzie: Joanna Sobiecka (dyrektor PCPR), Anna Popowicz (dyrektor DPS w Pułtusku), Krzysztof Kurpiewski (dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pułtusku). Jury przyznało trzy nagrody główne oraz pięć wyróżnień:

Nagrody główne:
Szymon Grabowski – PSP w Zatorach
Ksawery Jaskółowski – PSP w Błędostowie
Weronika Rogowska – PSP nr 1 w Pułtusku

Wyróżnienia:
Alicja Talejko – PSP nr 1 w Pułtusku
Kamila Godlewska – PSP nr 4 w Pułtusku
Alan Wojtczak – PSP w Zatorach
Iga Milewska – PSP w Pobyłkowie Dużym
Karol Zalewski – PSP w Gzowie

Spotkanie upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji – wóz strażacki OSP Trzciniec, stoisko KPP w Pułtusku, animacje, malowanie twarzy – a na wszystkich poczęstunek przygotowany przez pracowników PCPR w Pułtusku.