81. rocznica publicznego stracenia czterech żołnierzy Armii Krajowej

81. rocznica publicznego stracenia czterech żołnierzy Armii Krajowej17 grudnia 1942 roku, podczas publicznej egzekucji, stracono członków ruchu oporu: ppor. Bronisława Dębińskiego ps. „Dąb” Zastępcę Komendanta Obwodu Pułtusk AK, ppor. Juliusza Kubisa ps. „Skuba” szefa Oddziału I Obwodu Pułtusk AK, Henryka Smoleńskiego ps. „Zaręba” urzędnika z Przasnysza i Stefana Krzykowskiego ps. „Chmura” nauczyciela z Jednorożca. W 81. rocznicę tych wydarzeń, w piątek 15 grudnia, przy pomniku upamiętniającym Mieszkańców Ziemi Pułtuskiej, pomordowanych i poległych w okresie II wojny światowej, odbyła się uroczystość złożenia kwiatów, zorganizowana przez Samorząd Powiatu Pułtuskiego i Samorząd Gminy Pułtusk.

Hołd pomordowanym oddali kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, jednostek organizacyjnych, instytucji i szkół. W uroczystości udział wzięła delegacja Samorządu Powiatu Pułtuskiego – Starosta Jan Zalewski, Wicestarosta Beata Jóźwiak oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Pułtusku Tadeusz Nalewajk.

Wartę honorową wystawili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. 13 Pułku Piechoty w Pułtusku – Bartosz Kaczmarczyk, Mateusz Obłuski, w mundurach historycznych Oliwia Fijałkowska i Szymon Jaszczułt. Dowódcą uroczystości był członek Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty Błażej Zdunek. W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe, na czele z historycznym sztandarem 13 Pułku Piechoty, który wprowadzili: sztandarowy sierż. Piotr Jaszczułt oraz asystujący – rekonstruktorka Danuta Ciszewska (Urząd Miasta Pułtusk), rekonstruktorka Oliwia Horn (Powiatowy Urząd Pracy w Pułtusku). Rys historyczny przedstawiła dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku Anna Kmiołek-Gizara.

80 lat temu, podczas publicznej egzekucji, stracono członków ruchu oporu: ppor. Bronisława Dębińskiego ps. „Dąb” Zastępcę Komendanta Obwodu Pułtusk AK, ppor. Juliusza Kubisa ps. „Skuba” szefa Oddziału I Obwodu Pułtusk AK, Henryka Smoleńskiego ps. „Zaręba” urzędnika z Przasnysza i Stefana Krzykowskiego ps. „Chmura” nauczyciela z Jednorożca.