15 sierpnia w Pułtusku – powiatowo-gminne obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920

Powiatowo-gminne obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920Na zaproszenie Samorządu Powiatu Pułtuskiego i Samorządu Gminy Pułtusk, mieszkańcy miasta i powiatu wzięli udział w uroczystości z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, którą rozpoczęto od złożenia kwiatów pod pomnikami trzech Ojców Niepodległości – Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wincentego Witosa. Centralnym punktem obchodów 103. rocznicy „Cudu nad Wisłą” była uroczystość przy mogile żołnierzy poległych w 1920 roku na pierwszym cmentarzu, z udziałem pocztów sztandarowych oraz warty honorowej GRH 13 Pułku Piechoty i młodzieży z klas mundurowych I LO CN-B Feniks im. 13 Pułku Piechoty.

Powiatowo-gminne obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920

powiatowo-gminne obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920

zdj. Urząd Miejski w Pułtusku

Po wprowadzeniu sztandarów i ustawieniu warty honorowej, wciągnięto flagę państwową na masz i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. W skład pocztu flagowego weszli: st. post. Artur Sztolc – funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, Błażej Zdunek – członek Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 pułku piechoty oraz sekcyjny Hubert Mroczkowski – funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pułtusku.

Rys historyczny, związany Bitwą Warszawską przedstawiła nauczycielka historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku – Anna Krawczyńska.Apel przy mogile w tym roku wzbogaciła ceremonia rozsypania ziemi przywiezionej w lipcu br. przez pułtuskich rekonstruktorów 13 Pułku Piechoty z włoskiego cmentarza wojskowego w Loreto, gdzie spoczywa 1112 polskich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, poległych podczas II wojny światowej. Rozsypania ziemi dokonała rekonstruktorka Oliwia Horn.

Powiatowo-gminne obchody 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920

zdj. Urząd Miejski w Pułtusku

Dowódcą uroczystości był Artur Samsel.

Po wprowadzeniu sztandarów i ustawieniu warty honorowej, wciągnięto flagę państwową na masz i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Rys historyczny, związany Bitwą Warszawską przedstawiła nauczycielka historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku – Anna Krawczyńska. Apel przy mogile w tym roku wzbogaciła ceremonia rozsypania ziemi przywiezionej w lipcu br. przez pułtuskich rekonstruktorów 13 Pułku Piechoty z włoskiego cmentarza wojskowego w Loreto, gdzie spoczywa 1112 polskich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego, poległych podczas II wojny światowej. Rozsypania ziemi dokonała rekonstruktorka Oliwia Horn. Kwiaty przy mogile złożyli kombatanci, przedstawiciele Posła na Sejm RP Henryka Kowalczyka, Posła do Parlamentu Europejskiego Zbigniewa Kuźmiuka, przedstawiciele władz samorządowych – Starosta Jan Zalewski, Wicestarosta Beata Jóźwiak, Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk, Zastępca Burmistrza Miasta Pułtusk Mateusz Miłoszewski, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek organizacyjnych powiatu pułtuskiego i gminy Pułtusk, stowarzyszeń, organizacji społecznych i politycznych, instytucji, szkół, przedsiębiorstw oraz mieszkańcy Pułtuska. Zwieńczeniem pułtuskich obchodów 15 sierpnia była Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w pułtuskiej bazylice przez ks. kan. Jarosława Arbata – proboszcza Parafii św. Mateusza w Pułtusku. Po eucharystii uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na poczęstunek, zorganizowany na terenie plebanii. Współorganizatorami obchodów 103. Rocznicy Bitwy Warszawskiej byli: Parafia św. Mateusza w Pułtusku, Związek Piłsudczyków RP oddział w Pułtusku, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Dom Polonii w Pułtusku, Stowarzyszenie „Pamięć i Tożsamość im. Wincentego Witosa”.

Po eucharystii uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, zorganizowany na terenie plebanii, a ufundowany przez proboszcza Parafii św. Mateusza w Pułtusku ks. kan. Jarosława Arbata, Samorząd Powiatu Pułtuskiego i Samorząd Gminy Pułtusk.