Smart Town Congress – kongres Miast Przyszłości

Smart Town CongressW dniach 22-23 marca br. w Pułtusku odbywał się Smart Town Congress, którego organizatorami byli: ECO Pułtusk, Miasto Pułtusk oraz 4Pułtusk. Partnerem wydarzenia był między innymi Powiat Pułtuski.  Kongres miał na celu zwrócenie uwagi na istotę zrównoważonego rozwoju, zapewniającego harmonię miedzy postępem społecznym, gospodarczym i ekologicznym. Podczas wydarzenia prezentowane były zagadnienia z zakresu ochrony środowiska, transportu miejskiego, energetyki odnawialnej, edukacji, zdrowia i bezpieczeństwa.

W trakcie wystąpień prelegenci prezentowali możliwości współpracy mieszkańców, firm oraz innych ościennych gmin w zakresie transformacji Gminy Pułtusk w stronę Zielonej Energii. Mówiono o gospodarce cyrkularnej w gminie oraz o praktycznych sposobach na ograniczenie ilości odpadów BIO i poprawie wskaźnika odzysku. Kongres połączony był z prezentacją ekologicznych rozwiązań na świeżym powietrzu. Zaprezentowano rowery miejskie oraz skriware. Na zamkowym krużganku trwały wystawy i warsztaty z rozwiązań ekologicznych dla domu i ogrodu. Ciekawe stoiska ekologiczne zaprezentowały m.in. powiatowe jednostki organizacyjne – Centrum Opiekuńczo Mieszkalne oraz Zespół Szkół im. B. Prusa w Pułtusku.

Powiat Pułtuski w trakcie Kongresu reprezentował Starosta Pułtuski Jan Zalewski, Wicestarosta Beata Jóźwiak oraz Przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Nalewajk. W trakcie wykładów i debat obecne były również Sekretarz Powiatu Katarzyna Jankowska, Dyrektor Wydziału Organizacji i Nadzoru  Agnieszka Wądolna oraz Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Joanna Piecychna.