Pułtuskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Pułtuskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 MajaW piątek 3 maja, odbyły się pułtuskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zorganizowane przez Samorząd Powiatu Pułtuskiego i Samorząd Gminy Pułtusk. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się na rynku przed ratuszem. Władze Powiatu Pułtuskiego reprezentował Starosta Pułtuski Jan Zalewski, Wicestarosta Pułtuski Beata Jóźwiak oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Pułtusku VI kadencji Tadeusz Nalewajk. Samorząd Gminy Pułtusk reprezentował Zastępca Burmistrza Mateusz Miłoszewski oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pułtusku VIII kadencji Mariusz Osica.

Podczas uroczystości przed ratuszem wciągnięto flagę państwową na maszt i odśpiewano hymn państwowy. Rys historyczny, związany z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja przedstawiła Izabela Nalewajk, nauczycielka historii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku. Ponadto mieszkańcy Pułtuska i zgromadzeni goście wysłuchali słów Starosty Pułtuskiego Jana Zalewskiego oraz Zastępcy Burmistrza Miasta Pułtusk Mateusza Miłoszewskiego.

Pułtuskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do bazyliki pułtuskiej, aby wziąć udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą poprzedził montaż słowno-muzyczny pt. „Vivat Konstytucja”, zaprezentowany przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku oraz wręczenie mundurów Pułtuskiej Grupie Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty. Jeden z przekazanych mundurów – kobiecy mundur Policji Państwowej II RP – został ufundowany przez Samorządy – Powiatu Pułtuskiego i Gminy Pułtusk.

Pułtuskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Pułtusk. Wartę honorową wystawiła Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. 13 Pułku Piechoty. Dowódcą uroczystości był st. chor. szt. Leszek Topólski.

Pułtuskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Po Mszy Świętej na uczestników uroczystości czekał poczęstunek.