Przekazanie zestawu do badania piersi Stowarzyszeniu Amazonek w Pułtusku

23 sierpnia, w Starostwie Powiatowym w Pułtusku, odbyło się uroczyste wręczenie zestawu do badania piersi Stowarzyszeniu Amazonek w Pułtusku, zakupionego przez Samorząd Powiatu Pułtuskiego.

Przekazanie zestawu do badania piersi Stowarzyszeniu Amazonek w Pułtusku

W Polsce rocznie diagnozuje się raka piersi się u ok. 19 tys. kobiet, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera. Symptomatyczne jest, iż coraz częściej zaczynają chorować młode kobiety. Jedną z przyczyn są zaniedbania profilaktyczne. Samorząd Powiatu Pułtuskiego, rozumiejąc powyższy problem, zakupił zestaw do badań piersi, który został wręczony przedstawicielkom Stowarzyszenia Amazonek w Pułtusku.

Jest to organizacja pozarządowa, działająca na terenie Pułtuska od 2012 roku. Zrzesza ona kobiety dotknięte chorobą nowotworową. Głównym celem Stowarzyszenia jest udzielanie wszelkiej pomocy i wsparcia kobietom oczekującym, będącym w trakcie lub po terapii antynowotworowej, organizowanie rehabilitacji psychicznej i fizycznej, upowszechnianie wiedzy o chorobach nowotworowych, prowadzenie działań profilaktycznych.

Przekazanie zestawu do badania piersi Stowarzyszeniu Amazonek w Pułtusku

Zestaw będzie wykorzystywany przez Stowarzyszenie do działań profilaktycznych mających na celu edukowanie kobiet i naukę samobadania. Składa się z trzech miękkich modeli piersi, wykonanych z materiału naśladującego prawdziwą tkankę ludzką. Posiada wyczuwalne palpacyjnie guzki, które uczą, jak lokalizować potencjalne nieprawidłowości. Modele znajdujące się w zestawie są zbliżone do piersi o rozmiarze miseczki A, B i C. Model ten jest doskonałym narzędziem do nauki samodzielnego badania piersi i programów samoświadomości piersi. Dzięki różnym rozmiarom piersi szkolenie można dostosować do różnych kobiet.

Z ramienia Starosty Pułtuskiego, działania w zakresie wsparcia Stowarzyszenia w realizacji przedsięwzięcia prowadził Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pułtusku.