Powiatowy Urząd Pracy w Pułtusku zaprasza do punktu doradztwa dla młodzieży 3w1

2 października br. Powiatowy Urząd Pracy w Pułtusku rozpoczął obsługę Interesariuszy w ramach utworzonego Punktu Doradztwa dla Młodzieży, który jest rozwiązaniem innowacyjnym, realizowanym w ramach projektu pilotażowego pn. „w Punkt – 3w1. Punkt doradztwa dla młodzieży”.Projekt pilotażowy "W punkt 3w1. Punkt doradztwa dla młodzieży"

Projekt jest odpowiedzią na ogłoszony w dniu 14 marca 2023 r., przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej, nabór wniosków na projekty pilotażowe pod nazwą „Czas na Młodych – punkty doradztwa  dla młodzieży”.  Jest on jednym z 77 dotowanych wniosków w kraju (1 z 5 na Mazowszu), z dziewiątą wartością dofinansowania.

W lipcu 2023 roku sfinalizowano pomysł „pułtuskiego PUP”. Minister Rodziny i Polityki Społecznej podpisała z Powiatem Pułtuskim umowę przyznającą środki rezerwy Funduszu Pracy w wysokości 1 474 099,60 zł na realizację projektu pilotażowego pod nazwą „w Punkt – 3w1. Punkt doradztwa dla młodzieży”.

Wykonawca: Powiat Pułtuski, Realizator / Lider: Powiatowy Urząd Pracy w Pułtusku, Partner: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pułtusku.

Okres realizacji: 01.08.2023 r. – 31.12.2024 r.

Uczestnicy: osoby w wieku 18-30 lat, zamieszkujące na terenie powiatu pułtuskiego, niezależnie od posiadanego statusu na rynku pracy.

Cel: wypracowanie i przetestowanie nowych metod wsparcia osób bezrobotnych i poszukujących pracy w wieku do 30 r.ż., na zasadzie kompleksowego wsparcia, integrującego wybrane usługi publiczne, w celu stworzenia rozwiązań systemowych.

Założenia: kompleksowe wPunkt 3w1 w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pułtuskusparcie i informacje z obszarów: aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego, pomocy społecznej oraz doradztwa psychologicznego w jednym „PUNKCIE”. Dodatkowo, w ramach obszaru aktywizacji zawodowej i poradnictwa zawodowego testowanie nowego narzędzia aktywizacji tzw. „part – time staż” w wymierzę 20 godzin w tygodniu.

Siedziba i godziny pracy Punktu: budynek PUP w Pułtusku, ul. Nowy Rynek 3, 06-100 Pułtusku poniedziałek, środa, piątek: 08.00 – 16.00, wtorek, czwartek: 08.00 – 18.30.

Planowane w pilotażu:

• pośrednictwo pracy, tj.: udzielanie pomocy Klientom w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia, pozyskiwanie i upowszechnianie ofert pracy, stażu, miejsc praktyk i wolontariatu, udzielanie pomocy pracodawcom w pozyskiwaniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych;
  • poradnictwo zawodowe, tj.: udzielanie Klientom pomocy w obszarze wyboru odpowiedniego zawodu lub miejsca pracy, planowanie rozwoju kariery zawodowej, spotkania grupowe z młodzieżą, badanie kompetencji cyfrowych;
  • wsparcie z zakresu pomocy społecznej realizowane przez pracowników MOPS w Pułtusku – Partnera projektu (przekazywane informacje uzależnione od zapotrzebowania odbiorcy);
  • wsparcie psychologiczne Interesariuszy (uzależnione od zapotrzebowania Interesariuszy);
  • kierowanie Interesariuszy na wstępne badania lekarskie w celu ustalenie zdolności do świadczenia pracy w formie stażu z punktu widzenia zdrowotnego;
  • kierowanie do odbycia „stażu part – times” (20 godzin w tygodniu);
  • zwrot kosztów dojazdu do miejsca stażu i z powrotem;
  • dofinansowanie kosztów opieki nad dzieckiem/mi;
  • niestandardowe formy wsparcia (według potrzeb uczestnika projektu po zasięgnięciu opinii psychologa);
  • nagroda pieniężna dla pracodawcy za zatrudnienie uczestnika projektu bezpośrednio po zakończonym „stażu part – times”

Harmonogram realizacji projektu