Powiatowo-miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Powiatowo-miejskie obchody Narodowego Święta NiepodległościW sobotę 11 listopada, z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Pułtusku odbyły się uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie w historii naszej Ojczyzny. Na obchody Narodowego Święta Niepodległości zaprosił Samorząd Gminy Pułtusk wraz z Samorządem Gminy Pułtusk. Władze powiatowe reprezentował Starosta Pułtuski Jan Zalewski wraz z Wicestarostą Beatą Jóźwiak i Przewodniczącym Rady Powiatu Tadeuszem Nalewajkiem, zaś władze miejskie Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk wraz z Zastępcą Mateuszem Miłoszewskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Ireneuszem Purgaczem.

Tradycyjnie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się przy pomnikach Ojców Niepodległości – Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Wincentego Witosa.

Powiatowo-miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Następnie uczestnicy obchodów wzięli udział w uroczystości przy mogile żołnierzy poległych w 1920 roku na pierwszym cmentarzu, podczas której, w obecności pocztów sztandarowych, wciągnięto flagę biało-czerwoną na maszt, odśpiewano hymn państwowy, złożono kwiaty i zapalono znicze, oddając hołd poległym w obronie Ojczyzny. Wiązanki kwiatów złożyły delegacje władz krajowych, samorządowych, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, jednostek organizacyjnych, oświaty, instytucji, stowarzyszeń.

Powiatowo-miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wartę honorową wystawiła Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty. Dowódcą uroczystości był st. chór. sztab. Leszek Topólski. Rys historyczny związany z 11 listopada przedstawiła Agnieszka Dyga, nauczycielka historii Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. mjra Henryka Sucharskiego w Pułtusku. Wartę honorową wystawiła młodzież klas mundurowych I LO CN-B Feniks im. 13 pp wraz z przedstawicielami GRH 13 pp oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. 13 Pułku Piechoty. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Pułtusk.

Powiatowo-miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Zwieńczeniem sobotnich pułtuskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości była uroczysta Msza Święta w bazylice, odprawiona przez ks. kan. Jarosława Arbata, proboszcza Parafii św. Mateusza w Pułtusku, poprzedzona patriotycznym programem artystycznym, przygotowanym przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku pt. „Piosenka patriotyczna w hołdzie Niepodległej”.

Powiatowo-miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Ponadto uroczystości w kościele towarzyszyła wystawa pt. „Ojcowie Niepodległej” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej oddział w Szczecinie.