Powiatowo-gminne obchody 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920

Powiatowo-gminne obchody 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920W czwartek 15 sierpnia, mieszkańcy Pułtuska i powiatu wzięli udział w uroczystych obchodach 104. Rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, zorganizowanych przez Samorząd Powiatu Pułtuskiego i Samorząd Gminy Pułtusk. Centralnym punktem obchodów 103. rocznicy „Cudu nad Wisłą” była uroczystość przy mogile żołnierzy poległych w 1920 roku na pierwszym cmentarzu, z udziałem pocztów sztandarowych oraz warty honorowej GRH 13 Pułku Piechoty i młodzieży z klas mundurowych I LO CN-B Feniks im. 13 Pułku Piechoty. Poprzedziło ją złożenie kwiatów pod pomnikami trzech Ojców Niepodległości – Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Wincentego Witosa.

Uroczystość przy mogile żołnierzy walczących w wojnie polsko-bolszewickiej rozpoczęto wprowadzeniem sztandarów i ustawieniem warty honorowej. Następnie wciągnięto flagę państwową na maszt i odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. W skład pocztu flagowego weszli: st. sekc. Hubert Mroczkowski – funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pułtusku, sierż. Szt. Łukasz Pilarski – funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku oraz sierż. rezerwy Piotr Jaszczułt z Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty. Rys historyczny, związany Bitwą Warszawską przedstawiła nauczycielka historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku – Anna Krawczyńska.

Kwiaty przy mogile złożyli kombatanci, Poseł na Sejm RP Henryk Kowalczyk, przedstawiciele władz samorządowych – Starosta Jan Zalewski, Wicestarosta Beata Jóźwiak, wyznaczona do pełnienia zadań i kompetencji Burmistrza Miasta Pułtusk Marzena Cendrowska, kierownik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek organizacyjnych powiatu pułtuskiego i gminy Pułtusk, stowarzyszeń, organizacji społecznych i politycznych, instytucji, szkół, przedsiębiorstw oraz mieszkańcy Pułtuska.

Dowódcą uroczystości był Artur Samsel. Wartę wystawili rekonstruktorzy – Bartek Kaczmarek i Szymon Jaszczułt z I LO CN-B im. 13 Pułku Piechoty w Pułtusku.

W tym roku, na zaproszenie członków Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty, w obchodach 104. rocznicy „Cudu nad Wisłą” udział wzięli rezerwiści Jednostki Wojskowej 3001 Kożuchów, na czele z panem Januszem Kozłowskim oraz motocykliści z Pułtuskiego Stowarzyszenia Motocyklowego im. Waldemara Jaworskiego.

Czwartkowe obchody 104. Rocznicy bitwy Warszawskiej 1920 zakończyła Msza Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w pułtuskiej bazylice przez ks. kan. Jarosława Arbata – proboszcza Parafii św. Mateusza w Pułtusku.

Oprawę uroczystości zapewniła Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty, działająca przy Pułtuskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym, w której skład wchodzą uczniowie I LO CN-B im. 13 Pułku Piechoty oraz Zespołu Szkół im. Jana Ruszkowskiego. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Pułtusku.

Współorganizatorami obchodów 103. Rocznicy Bitwy Warszawskiej byli: Parafia św. Mateusza w Pułtusku, Związek Piłsudczyków RP oddział w Pułtusku, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Dom Polonii w Pułtusku, Stowarzyszenie „Pamięć i Tożsamość im. Wincentego Witosa”.

zdj. Powiat Pułtuski, Pułtusk News