Odprawa szkoleniowa połączona z grą decyzyjną w zakresie przeciwdziałania i zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)27 lipca, w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pułtusku, z inicjatywy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Pułtusku, odbyła się odprawa szkoleniowa, poświęcona omówieniu bieżącej ocenie sytuacji epizootycznej na terenie powiatu pułtuskiego i zadań dla gmin, powiatowych służb, inspekcji i straży w zakresie przeciwdziałania i zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Po odprawie przeprowadzono grę decyzyjną na temat „Współdziałania powiatowych służb, inspekcji i straży, organów zarządzania kryzysowego gmin oraz członków grupy operacyjnej powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego w czasie wystąpienia sytuacji kryzysowych w powiecie pułtuskim spowodowanej przez ASF”.

Na spotkaniu obecny był Jan Zalewski – Starosta Pułtuski. W odprawie oraz grze decyzyjnej na zaproszenie Starosty wzięli udział: Grzegorz Falba – Wójt Gminy Zatory, Robert Wróblewski – Wójt Gminy Winnica, Cezary Wojciechowski – Wójt Gminy Gzy, Adam Rachuba – Wójt Gminy Pokrzywnica, Izabela Kiela – Zastępca Wójta Gminy Świercze, Patrycja Kazimierczak – Sekretarz Miasta Pułtusk, lek. wet. Maksymilian Kowalski – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pułtusku, bryg. Jacek Skurzyński – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pułtusku, mł. insp. Sławomir Żelechowski – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pułtusku, Marek Kamiński – Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Pułtusku, Robert Wielkowski – Nadleśniczy Nadleśnictwa Pułtusk oraz Agnieszka Łempicka z Nadleśnictwa Pułtusk.

W pierwszej części spotkania, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pułtusku – lek. wet. Maksymilian Kowalski, we współpracy z Dyrektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pułtusku – drem Robertem Dynakiem, zapoznał zebranych z podstawami prawnymi, sytuacją zagrożenia epizootycznego ASF na terenie powiatu, strategią działań oraz obowiązkami organów i służb wynikającymi z planów działania i zwalczania w przypadku wytępienia ASF.

W drugiej części spotkania odbyła się gra decyzyjna w zakresie przećwiczenia zasad współdziałania i wypracowania właściwych decyzji do prowadzenia działań w przypadku wystąpienia ogniska epizootycznego ASF na terenie powiatu. Grę decyzyjną poprowadził Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa. Powiatowy Lekarz przedstawił ćwiczebną sytuację dot. ASF. Uczestniczy gry decyzyjnej podzieleni zostali na grupy operacyjne. W jej trakcie wypracowano decyzje do podjęcia działań zgodnie z właściwością oraz omówiono przyjęte rozwiązania związane z zwalczaniem ogniska ASF. Główny celem szkolenia i gry decyzyjnej było podniesienie świadomości organów i służb związanych z zagrożeniami powodowanymi przez ASF oraz sprawdzenie stanu gotowości gmin i służb powiatowych do reagowania w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej spowodowanej wystąpieniem ognisk ASF.

Na zakończenie spotkanie podsumował dr Robert Dynak, który w imieniu Starosty Pułtuskiego podziękował wszystkim uczestnikom oraz przedstawił wnioski i uwagi wynikające z gry decyzyjnej w zakresie przeciwdziałania i zwalczania ASF na terenie powiatu pułtuskiego.