To tytuł projektu, realizowanego przez Samorząd Powiatu Pułtuskiego. Celem zadania jest prezentacja i upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, historii i tradycji Powiatu Pułtuskiego. Efektem realizacji projektu jest publikacja, prezentująca walory krajobrazowe, kulturę, tradycję i zabytki naszego powiatu, na której wydanie powiat otrzymał dotację z Fundacji PZU.
5 czerwca 1998 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił reformę administracyjną, dzięki której, obok istniejących już w polskim porządku prawnym gmin, utworzono również samorządy wojewódzkie i powiatowe. Powiaty stały się instytucjami łączącymi obszary zadań administracji gminnej oraz administracji wojewódzkiej i państwowej. 23 listopada 1998 roku, na Zamku Królewskim w Warszawie, pierwszemu Staroście Pułtuskiemu wręczono akt utworzenia powiatu. To wydarzenie zapoczątkowało funkcjonowanie Samorządu Powiatu Pułtuskiego. Od tego czasu, wspólnie z mieszkańcami, konsekwentnie budujemy lokalną tożsamość oraz materialną i historyczną rzeczywistość.
W 2023 roku Powiat Pułtuski obchodzi swój srebrny jubileusz. Dziś, z perspektywy minionych 25 lat, można śmiało stwierdzić, że wspólna praca przyniosła wymierne korzyści w zakresie realizowanych przez powiat zadań. Wart podkreślenia jest fakt dobrej współpracy samorządu powiatowego z samorządem wojewódzkim i samorządami gminnymi, dzięki czemu wszystkie podejmowane działania udaje się realizować znacznie efektywniej.
Nasz powiat to nie tylko obszar na mapie Polski, ale przede wszystkim zaangażowani społecznie ludzie, którzy codziennie pracują dla dobra lokalnej wspólnoty, pamiętając o własnych korzeniach, tradycji i kulturze.
Z wielką przyjemnością oddaję w Państwa ręce publikację, która przybliża dzieje najbardziej znanych miejsc naszej ziemi, pozwala dostrzec jej nietuzinkowy urok, a przy okazji jest cennym źródłem informacji. Pamięć o wydarzeniach i zmianach, jakie nastąpiły, to niezwykle ważny element naszej tożsamości.
Starosta Pułtuski
Jan Zalewski