Informacja dotycząca zalewania ul. Stare Miasto

W celu merytorycznego uzupełnienia oświadczenia z dnia 05 sierpnia 2024r. Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Pozyskiwania Środków Pozabudżetowych Urzędu Miasta w Pułtusku, dotyczącego problemów z kanalizacją deszczową, chciałbym przedstawić przyczynę problemów z zalewaniem ul. Stare Miasto w Pułtusku, pozostającej pod Zarządem Dróg Powiatowych w Pułtusku.

Ul. Stare Miasto została przebudowana w roku 2021. Zakres przebudowy obejmował również kanalizację deszczową, która ma na celu odwadnianie pasa drogowego – tj. jezdni oraz chodników. Sieć kanalizacji deszczowej została wykonana z rur o średnicy 400 mm ze studniami rewizyjnymi na skrzyżowaniach (w tym na skrzyżowaniu z drogą gminną – ul. Marii Panny). W obrębie skrzyżowania ul. Stare Miasto i ul. Daszyńskiego znajdują się po dwa podwójne wpusty drogowe, których zadaniem jest zebranie wody napływającej do niżej położonej ul. Stare Miasto. Idąc dalej od ww. skrzyżowania, na odcinku ulicy o długości 178 m, zainstalowanych jest sześć kolejnych wpustów drogowych i tu odcinek sieci wpięty jest do studni rewizyjnej w skrzyżowaniu z ul. Marii Panny. Wody opadowe odprowadzane są następnie odcinkiem sieci kanalizacyjnej, znajdującej się pod drogą gminną ul. Marii Panny pozostającej w zarządzie Urzędu Miasta w Pułtusku do kanałku. Odcinek sieci w ul. Marii Panny wymaga przebudowy, o czym Powiat w Pułtusku informował Urząd Miasta w Pułtusku jeszcze przed przebudową ul. Stare Miasto. Z uzyskanej odpowiedzi wynikało, że sieć nie zostanie przebudowana ze względu na wykonaną niedawno przebudowę ul. Marii Panny.

W roku 2024 została wykonana przebudowa drogi gminnej – ul. Traugutta. Na odcinku o długości 400 m (od skrzyżowaniu z ul. 17 Sierpnia do ul. Daszyńskiego) zamontowane są cztery (4) wpusty drogowe – dwa z nich położone wyżej odprowadzają wodę do sieci kanalizacyjnej o średnicy 250 mm, a dwa położone niżej (na wysokości dawnej bazy PKS) odprowadzają wodę rurą średnicy 150 mm do sieci kanalizacji deszczowej w ul. Daszyńskiego (przekrój o średnicy 300 mm). Z przyczyn, których do tej pory Urząd Miejski w Pułtusku nie zbadał i nie wyjaśnił, ze studni rewizyjnej na ww. kanalizacji deszczowej (o średnicy 150mm), na wysokości budynku ZUS, przy opadach deszczu wylewa się woda deszczowa (dochodzi nawet do zrywania wieka studni, co zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego). Wody z ul. Traugutta, wyposażonej jedynie w cztery wpusty drogowe, zalewają drogę krajową – ul. Daszyńskiego i następnie zalewają i tworzą zastoisko w ul. Stare Miasto. Dla porównania projekt rozbudowy drogi powiatowej – ul. Mickiewicza zakłada budowę na odcinku 345  m (od skrzyżowania z ul. 17 Sierpnia do ul. Daszyńskiego) siedemnastu (17) wpustów drogowych (obecnie jest ich siedem). Należy tu wyjaśnić dlaczego w ul. Traugutta nie wykonano większej liczby wpustów drogowych, dlaczego nie ma wpustów przy skrzyżowaniu z ul. Daszyńskiego, które zbierałyby wody opadowe, spływające z ul. Traugutta i wyżej położonych sąsiadujących terenów, dlaczego sieć spinająca dwa niżej położone wpusty wykonana jest w średnicy 150mm, kiedy zostanie wykonana przebudowa kanalizacji deszczowej w ul. Marii Panny i, przede wszystkim, czy ta kanalizacja i jej wylot są drożne?

Przed przebudową ul. Traugutta nie występowały problemy z zalewaniem ulic Daszyńskiego, Stare Miasto, placu Teatralnego oraz piwnic domów położonych przy ww. ulicach. Obecnie, nawet krótkotrwały opad deszczu powoduje zalewanie ww. ulic i domów. Nie potrzeba skomplikowanych analiz (wystarczyło wzrokowo ocenić masy wody w ul. Stare Miasto), żeby zorientować się, że tyle wody nie może pochodzić z krótkiego odcinka tej drogi, że ulica Stare Miasto i piwnice mieszkańców okolicznych domów, poprzez swoje położenie, stały się zlewnią wód opadowych. Pragnę nadmienić, że dla szybszego odprowadzenia wody z ul. Stare Miasto były zdejmowane osłony wpustów i wieka studni, czyli do kanalizacji deszczowej trafiły zanieczyszczenia, co trzeba zweryfikować.

Na koniec zacytuję zdanie z Państwa oświadczenia: „Potrzebna jest przemyślana i odpowiedzialna strategia dla realnej poprawy stanu infrastruktury i komfortu życia mieszkańców, a nie doraźne, pozorowane działania, które generują olbrzymie koszty, nieprzekładające się na efekty”. … „ O efekcie i jakości tego remontu niestety mieszkańcy przekonali się podczas dzisiejszej ulewy” oraz poproszę o każdorazową analizę zagadnień przed publikacją oświadczeń, oceny zarządcy ulicy Stare Miasto oraz firmy, która wykonała jej przebudowę.

Pozostaję gotowy do współpracy, w celu niezwłocznego i wyłącznie merytorycznego rozwiązania sytuacji kryzysowej. To było już trzecie, od lipca, zalanie ulicy Stare Miasto i okolicznych mieszkańców, trzecie bez nawet podstawowej analizy przyczyn.

mgr inż. Marek Kamiński
Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Pułtusku