85. rocznica wybuchu II wojny światowej

85. rocznica wybuchu II wojny światowej1 września, przy pomniku poświęconym Żołnierzom Września 1939 roku, odbyła się uroczystość upamiętniająca 85. Rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele: Kombatantów, Parlamentu RP, Samorządu Powiatu Pułtuskiego, Samorządu Gminy Pułtusk, przedstawiciele służb mundurowych, pułtuskich instytucji,  szkół i stowarzyszeń. Samorząd Powiatu Pułtuskiego reprezentował Starosta Jan Zalewski wraz z Wicestarostą Beatą Jóźwiak.

Rys historyczny przedstawił Krzysztof Łukawski – wykładowca akademicki,  nauczyciel historii z Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. Jana Pawła II w Płocochowie, wiceprezes Pułtuskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego. Wartę honorową wystawiła Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty przy Pułtuskim Towarzystwie Społęczno – Kulturalnym. Dowódcą uroczystości był sierżant rezerwy  Potr Jaszczułt, rekonstruktor Pułtuskiej GRH13 pp w mundurze podoficerskim  II RP.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Pułtusku. W trakcie  uroczystości pod pomnikiem zostały oddane salwy honorowe z granatnika – wzrór 36.

Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział w Mszy Świętej w pułtuskiej bazylice, odprawionej przez ks. kan. Jarosława Arbata, proboszcza Parafii św. Mateusza w Pułtusku.