161. rocznica wybuchu powstania styczniowego

161. rocznica wybuchu powstania styczniowegoWładze Powiatu Pułtuskiego i Gminy Pułtusk uczciły przypadającą w poniedziałek 22 stycznia 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Starosta Pułtuski Jan Zalewski oraz Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk zapalili symboliczne znicze na mogiłach powstańców, znajdujących się na cmentarzu świętokrzyskim w Pułtusku. Podczas uroczystości odśpiewano hymn państwowy oraz wysłuchano hymnu powstania. Wartę honorową wystawiła pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty. Dowódcą uroczystości był starszy chorąży sztabowy rezerwy Leszek Topólski.

Powstanie styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku, jako największy polski zryw narodowowyzwoleńczy, skierowany przeciwko rosyjskiemu imperium. Trwało do jesieni 1864 roku, a swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego, czyli Królestwo Polskie i ziemie zabrane. Mimo początkowych sukcesów, zakończyło się klęską. Śmierć poniosło kilkadziesiąt tysięcy powstańców, a około 38 tys. zostało zesłanych na Syberię lub skazanych na katorgę.