Informacja dotycząca zmiany przepisów w zakresie obowiązku rejestracji pojazdów oraz zawiadamiania o zbyciu pojazdu

Na podstawie ustawy z dnia 07 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz. U. z 2023 r. poz. 1394), zmieniły się przepisy dotyczące rejestracji pojazdów oraz zawiadamiania o ich zbyciu/nabyciu.

Najważniejszą zmianą dla właścicieli pojazdów jest fakt, że od 1 stycznia 2024 r obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu przestał funkcjonować. Zgłoszenie nabycia zastąpił obowiązek rejestracji pojazdu.

Od dnia 01.01.2024 r. właściciel pojazdu jest obowiązany złożyć wniosek o rejestrację pojazdu w terminie 30 dni od dnia:

• nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii  Europejskiej;
  • sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

W przypadku nabycia pojazdu w drodze spadku termin 30 dni, będzie liczony od dnia prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

Dla przedsiębiorcy, który prowadzi na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami termin rejestracji pojazdów został wydłużony do 90 dni.

Wysokość kar pieniężnych obowiązujących od dnia 01.01.2024 r.

1. Kto będąc właścicielem pojazdu obowiązanym do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w terminie 30 dni (dotyczy wszystkich właścicieli z wyłączeniem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami) nie złoży tego wniosku w terminie, podlega karze pieniężnej w wysokości 500 zł. W przypadku niezłożenia wniosku o rejestrację pojazdu w terminie 180 dni, karę pieniężną nakłada się w wysokości 1000 zł.
  2. Kto będąc właścicielem pojazdu obowiązanym do złożenia wniosku o rejestrację pojazdu w terminie 90 dni(dotyczy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami) nie złoży tego wniosku w terminie, podlega karze pieniężnej w wysokości 1000 zł. W przypadku niezłożenia wniosku o rejestrację pojazdu w terminie 180 dni, karę pieniężną nakłada się w wysokości 2000 zł.
  3. Kto będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie zawiadamia starosty o zbyciu pojazdu w terminie 30 dni, podlega karze pieniężnej w wysokości 250 zł.

Ustawą zmieniającą uregulowane zostały przepisy dotyczące właściwości miejscowej złożenia zawiadomienia o zbyciu pojazdu. Zgodnie z nowymi przepisami – właściciel pojazdu powinien dokonać zawiadomienia o zbyciu pojazdu u starosty właściwego ze względu na miejsca zamieszkania (siedzibę) lub czasowego zamieszkania, a jeżeli właścicielem pojazdu jest przedsiębiorstwo wielozakładowe lub inny podmiot, w skład którego wchodzą wydzielone jednostki organizacyjne – u starosty właściwego, ze względu na miejsce rejestracji pojazdu.

Kolejna zmiana dotyczy współwłasności pojazdu – wystarczającym jest zawiadomienie o zbyciu przez jednego ze współwłaścicieli pojazdu.

Kary pieniężne współwłaściciele pojazdu ponoszą solidarnie.

Do transakcji dokonanych przed 1 stycznia 2024 roku oraz postępowań wszczętych przed tą datą mają zastosowanie dotychczas obowiązujące przepisy.

Z uwagi na dokonane zmiany przepisów oraz konsekwencje niedokonania rejestracji bądź zgłoszenia zbycia pojazdu w ustawowym terminie, apelujemy do mieszkańców, aby złożenia stosownego wniosku nie zostawiać na ostatnią chwilę! Aby proces rejestracji pojazdu przebiegał sprawnie najlepiej zarezerwować termin wizyty w Wydziale Komunikacji i Dróg za pośrednictwem modułu e-Kolejka, który jest dostępny na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Pułtusku.

Złożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu nie wymaga osobistej wizyty w Wydziale Komunikacji. Zawiadomienie można przesłać drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy e-PUAP, Skrzynki Podawczej Systemu Pojazd i Kierowca lub drogą pocztową na adres: Starostwo Powiatowe w Pułtusku, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 11, 06-100 Pułtusk. Do zawiadomienia o zbyciu pojazdu dołączyć należy kopię dokumentu przenoszącego prawo własności pojazdu.