XX Międzypowiatowy Mityng Lekkoatletyczny Osób Niepełnosprawnych

XX Międzypowiatowy Mityng Lekkoatletyczny Osób Niepełnosprawnych 11 czerwca br. na stadionie MOSiR w Pułtusku odbył się XX Międzypowiatowy Mityng Lekkoatletyczny Osób Niepełnosprawnych zorganizowany przez Zarząd Powiatu w Pułtusku. Współorganizatorami mityngu było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pułtusku oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczym im. Anny Karłowicz w Pułtusku, Dom Pomocy Społecznej w Ołdakach, Dom Pomocy Społecznej w Obrytem, Dom Pomocy Społecznej w Pułtusku, Środowiskowy Dom Samopomocy w Pułtusku oraz Miejski Ośrodk Sportu i Rekreacji w Pułtusku.
W zmaganiach sportowych wzięło udział 14 drużyn reprezentujących:
1. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. A. Karłowicz w Pułtusku,
2. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jońcu,
3. Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie,
4. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Mławie,
5. Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Płońsku,
6. Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku,
7. Środowiskowy Dom Samopomocy w Pułtusku,
8. Środowiskowy Dom Samopomocy w Makowie Mazowieckim,
9.Środowiskowy Dom Samopomocy w Serocku,
10.Warsztaty Terapii Zajęciowej w Świeszewie,
11. Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku,
12.Dom Pomocy Społecznej w Obrytem,
13. Dom Pomocy Społecznej w Ołdakach,
14. Dom Pomocy Społecznej w Pułtusku.
Mityng tradycyjnie już rozpoczął się ceremonią otwarcia – prezentacją drużyn, wciągnięciem flagi na maszt, przysięgą zawodników, zapaleniem olimpijskiego znicza oraz wspólnym ,,Marszem ku słońcu”.
Symbolicznego otwarcia Mityngu dokonała Emilia Gąsecka Członek Zarządu Powiatu w Pułtusku.
Po oficjalnym otwarciu zawodów sportowych zawodnicy rozpoczęli rywalizacje w następujących konkurencjach: bieg na 100 m, 200 m, skok w dal z miejsca, skok w dal z rozbiegu, rzut piłeczką palantową, sztafeta 3×100 m. W poszczególnych konkurencjach zmagali się uczestnicy w trzech kategoriach wiekowych: I – 10-14 lat, II – 15-19 lat, III – powyżej 19 lat.
Nad przebiegiem rywalizacji czuwał profesjonalny skład sędziowski na czele z sędzią głównym Januszem Pawlakiem oraz wolontariuszami – uczniami Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku.
Zawodnicy za zajęcie I, II i III miejsca otrzymali medale oraz dyplomy, zaś wszystkie drużyny pamiątkowe puchary.
Celem organizacji tego typu spotkań jest przede wszystkim integracja osób niepełnosprawnych w społeczeństwie, docenienie ich umiejętności sportowych nabytych w wyniku systematycznych treningów, jak również popularyzacja lekkoatletyki jako dyscypliny sportu w pełni dostępnej dla osób z niepełnosprawnością.