XIV Konkurs Poezji i Piosenki Francuskiej ”Art poétique”

1 kwietnia br. w czytelni Pułtuskiej Biblioteki Publicznej im. Joachima Lelewela odbył się XIV Konkurs Poezji i Piosenki Francuskiej „Art poétique” zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku oraz Pułtuską Biblioteka Publiczną im. Joachima Lelewela. Honorowym Patronatem Konkurs objęli Jan Zalewski Starosta Pułtuski i Wojciech Gregorczyk Burmistrz Miasta Pułtusk.
Ta ciekawa, sprawdzona już forma poznawania i popularyzowania literatury i języka francuskiego jest rozgrywana w trzech kategoriach: recytacja poezji francuskiej w języku polskim, recytacja poezji francuskiej w oryginale oraz piosenka francuska. W tegorocznej edycji wystąpiło 29 uczestników – uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. W kategorii piosenka francuska – zaprezentowali się również uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych. Swoimi doskonale przygotowanymi interpretacjami utworów poetyckich i muzycznych uczestnicy dostarczyli publiczności wielu artystycznych wrażeń.
Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali:
Kategoria – recytacja poezji francuskiej w języku polskim
I miejsce – Maria Kowalska (PSP nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku)
II miejsce – Sara Szczygieł (PSP nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku)
III miejsce – Zuzanna Roguska (ZS nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku)
Wyróżnienie – Karolina Przybysz ( LO im. Piotra Skargi w Pułtusku),
Kategoria – recytacja poezji francuskiej w oryginale
I miejsce – Karol Kowalczyk (ZS nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku)
II miejsce – Olga Rutkowska (LO im. Piotra Skargi w Pułtusku)
III miejsce – Amelia Sitkowska (ZS nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku)
Wyróżnienie – Natalia Jewiec (PSP nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku)
Kategoria – piosenka francuska – grupa wiekowa szkoły podstawowe klasy IV –VI
I miejsce – Urszula Madeja (ZS nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku)
II miejsce – Mateusz Strzelecki (PSP nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku)
III miejsce – Olga Kalinowska (PSP nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku)
Wyróżnienie – Otylia Szczerba (PSP nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Tadeusza Kościuszki w Pułtusku)

Kategoria – piosenka francuska – grupa wiekowa szkoły podstawowe kl. VII – VIII i gimnazja
I miejsce – Julia Wasilewska (ZS nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku)
II miejsce ex aequo – Karolina Małachowska (PSP nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku) oraz zespół w składzie: Julia Lepert, Anna Mroziewicz, Aleksandra Szulc (ZS nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku)
III miejsce – Oliwia Baka ( PG im. Papieża Jana Pawła II w Gzach)
Wyróżnienie – Oliwia Pudlis (PSP nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku)
Kategoria – piosenka francuska – szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce – Julia Dana (LO im. Piotra Skargi w Pułtusku)
II miejsce – Weronika Dawidczyk ( ZS im. Bolesława Prusa w Pułtusku)
III miejsce – Julia Jeż (LO im. Piotra Skargi w Pułtusku)

Nagrody dla laureatów XIV edycji „Art poétique” ufundował p. Jan Zalewski Starosta Pułtuski. Fundatorkami nagród były również Jolanta Siejbik, przewodnicząca Komisji Międzyzakładowego NSZZ „Solidarność” w Pułtusku oraz Maria Korbal Prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Pułtusku.

Info: Bogusława Leszczyńska - LO im. P. Skargi w Pułtusku

Foto: Barbara Zbrzezna - Pułtuska Biblioteka Publiczna im. J. Lelewela