X Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych „Wilcze Tropy”

6 czerwca 2018 r. ze Starostwa Powiatowego w Pułtusku 15  uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi wyruszyło na X. Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych „Wilcze tropy”. Powiat Pułtuski udzielił wsparcia finansowego na pokrycie wydatków związanych z transportem pułtuskiej grupy do miejsca startu – Nadleśnictwo Rudka  oraz z miejsca finału-  Drohiczyna do Pułtuska.

Z pułtuską grupą młodzieży wyruszającej na rajd spotkali się przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej dr Wojciech Muszyński, Marcin Łaszczyński i Kacper Kempisty, samorządu powiatu pułtuskiego –  wicestarosta Beata Jóźwiak , Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku – dyrektor Barbara Meredyk, nauczyciel historii dr Lidia Ambroziak oraz  Przewodnicząca KM Pracowników Oświaty Ziemi Pułtuskiej NSZZ „Solidarność”.Jolanta Siejbik.

Rajd jest organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddziałowe Biuro Edukacji w Warszawie. Koordynatorem w powiecie pułtuskim jest Jolanta Siejbik – Przewodnicząca Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty Ziemi Pułtuskiej. Opiekunami uczestników rajdu będą – Szymon Śladowski, Radosław Dynak, Bartosz Woltański.

Rajd pieszy przebiegał będzie po północnej i południowej stronie rzeki Bug. Uczestnicy – pułtuscy uczniowie oraz harcerze z Płocka zostaną przydzieleni do patroli, które będą nosić imiona majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i kapitana Władysława Łukasiuka „Młota”.

Celem rajdu jest nie tylko aktywność fizyczna, ale również popularyzowanie wiedzy i kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Uczestnicy rajdu będą musieli stawić czoła zadaniom związanymi z działalnością podziemia antykomunistycznego oraz ujść z zasadzek NKWD i KBW zorganizowanych na trasie przez rekonstruktorów historycznych. 10 czerwca (niedziela) o godzinie 12.00 w Drohiczynie (teren nad Bugiem) odbędzie się rekonstrukcja historyczna w wykonaniu Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” oraz Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej NSZ”.