W stulecie Bitwy Warszawskiej

Dokładnie sto lat temu podczas słynnej Bitwy Warszawskiej, zwyczajowo nazywanej „Cudem nad Wisłą” Polacy zatrzymali marsz bolszewików na nasz kraj i Europę Zachodnią, kładąc tamę komunizmowi i jego ekspansji na inne państwa.
15 sierpnia br., odbyły się uroczystości związane z upamiętnieniem tej znamiennej w dziejach naszego kraju Bitwy. Obchody rozpoczęły się na I cmentarzu w Pułtusku przy mogile żołnierzy poległych w 1920 r. – przedstawiciele samorządów powiatowego i gminnego, środowisk kombatanckich, szkół, stowarzyszeń, organizacji, zakładów pracy, instytucji oraz ugrupowań politycznych złożyli wiązanki kwiatów.
Po uroczystości na I cmentarzu, nastąpiło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wincentego Witosa, a o godz. 12.00 w Bazylice Pułtuskiej została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Tuż po jej zakończeniu, uczestnicy udali się pod pomnik Józefa Piłsudskiego – ul. Warszawska, następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Ignacego Jana Paderewskiego w parku Domu Polonii w Pułtusku.

Oprawę obchodów uświetniły: Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty poczty sztandarowe, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Pułtusku, słowo do zebranych wygłosiła Elżbieta Suwińska nauczyciel historii w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Pułtusku.

W ramach uhonorowania pracy Pułtuskiej GRH 13 pp na rzecz uświetniania uroczystości patriotycznych, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość – im. Wincentego Witosa  ufundowało i przekazało dla grupy repliki Odznak Pułkowych, które będą noszone na mundurach.