W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniu 1 marca 2019 r. na I Cmentarzu, przy Symbolicznej Mogile Żołnierzy Polski Podziemnej Obwodu Pułtusk, Starosta Pułtuski, Burmistrza Miasta Pułtusk wraz z przedstawicielami lokalnych społeczności zgromadzili się, aby uczcić pamięć o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia oraz złożyć wiązanki kwiatów. Uroczystość uświetniła asysta pocztów sztandarowych i warty honorowej wystawionej przez grupę z I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo Biznesowego „FENIKS” w Pułtusku.
Po odegraniu hymnu państwowego i wciągnięciu flagi państwowej na maszt, zgromadzeni wysłuchali krótkiej lekcji historii wygłoszonej przez Jarosława Druchniaka Dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Ruszkowskiego
w Pułtusku.

67 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na Warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Rocznica tej zbrodni obchodzona jest od 2011 roku jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mobilizacja i walka żołnierzy niezłomnych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko agresji sowieckiej oraz przykładem najsilniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europy.