Uroczystość odsłonięcia odnowionej mogiły śp. Bolesława Melecha – harcerza Drużyny Pińskiej

W 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej odbyło się uroczyste odsłonięcie mogiły śp. Bolesława Melecha – harcerza Drużyny Pińskiej, ochotnika 205. Pułku Piechoty.
Pomysł na odnowienie mogiły zrodził się w 2019 roku wśród lokalnej społeczności. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców powiatu pułtuskiego, „Stowarzyszenie – Pamięć i Tożsamość – im. Wincentego Witosa” rozpoczęło renowację pomnika, która zakończyła się w roku 2020. Wsparcie finansowe wpłynęło od przedsiębiorców, osób fizycznych i organizacji społecznych, dzięki przychylności których, mogiła „Cichego Bohatera” – Bolesława Melecha została odnowiona przez Firmę WALD-GLOB Jan Radecki sp.j.
15 sierpnia br. odbyła się uroczystość odsłonięcia odrestaurowanej mogiły, której organizatorem było „Stowarzyszenie – Pamięć i Tożsamość – im. Wincentego Witosa”, współorganizatorami: Samorząd Powiatu Pułtuskiego, Parafia pw. św. Rocha w Przewodowie oraz Samorząd Gminy Gzy.
Po uroczystej Mszy św. w Kościele pw. Świętej Anny w Przewodowie nastąpiło  odsłonięcie pomnika, którego dokonali Starosta Pułtuski Jan Zalewski, Wójt Gminy Gzy Cezary Andrzej Wojciechowski, Proboszcz Parafii pw. Św. Rocha w Przewodowie Roman Mosakowski, przedstawiciel lokalnej społeczności Grażyna Prewęcka – Gucwa oraz przedstawiciele „Stowarzyszenia – Pamięć i Tożsamość – im.  Wincentego Witosa” Agata Kinga Łojek i Tadeusz Nalewajk.
Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe oraz oprawa w wykonaniu Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty i Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Pułtusku. Na zakończenie uczestnicy udali się na Piknik Patriotyczny, gdzie czekał poczęstunek oraz stoisko Pułtuskiej GRH 13pp, przy którym można było zobaczyć uzbrojenie żołnierza 1920 i 1939 roku. Piknik uświetniła rekonstrukcja potyczki z wydarzeń Bitwy Warszawskiej 1920 roku.