Narodowe Święto Niepodległości w Pułtusku

W środę, 11 listopada br. minęła 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na trwającą sytuację epidemiczną oraz wprowadzone restrykcje powiatowo-gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się inaczej niż zwykle.

By oddać hołd bohaterom tamtych wydarzeń, przedstawiciele Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Samorządu Powiatu Pułtuskiego i Gminy Pułtusk złożyli kwiaty oraz zapalili znicze w miejscach pamięci tj. pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Warszawskiej, przy tablicy upamiętniającej Ignacego Jana Paderewskiego na terenie Domu Polonii, pod pomnikiem Wincentego Witosa przy ul. 3 Maja oraz na I Cmentarzu przy mogile żołnierzy poległych w 1920 r.

Podczas złożenia kwiatów na I Cmentarzu przy mogile żołnierzy poległych w 1920 roku, Ks. Dariusz Witkowski dokonał symbolicznego poświęcenia odnowionych z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej kwater żołnierzy.

O godz. 12.00 w Bazylice Pułtuskiej odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, poprzedzona wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu” oraz emisją prezentacji dzieci i młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku pt.: „Cóż ja uczynić mam Polsko dla Ciebie” , której transmisja online była dostępna na kanale YouTube Gminy Pułtusk.

Podczas nabożeństwa, ks. Infułat Wiesław Kosek dokonał poświęcenia odnowionego ołtarza św. Andrzeja w Bazylice Pułtuskiej, wyemitowany został krótki film podsumowujący zrealizowaną w Gminie Pułtusk inwestycję – remont ciągu ulic Starego Miasta. Po obejrzeniu filmu obecni udali się przed kościół, gdzie ks. Infułat poświęcił odnowione ulice.

Całość uświetniła oprawa w wykonaniu Pułtuskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 13 Pułku Piechoty.