Kompozycja figur — metafora artystyczna „Wspomnień niebieskiego mundurka” z okazji 580-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Pułtusku

Brama przy LO w Pułtusku - Miejsce powstania scenkiPowiat Pułtuski oraz Gmina Pułtusk na zasadzie partnerstwa (w formule Powiat Pułtuski – lider, Gmina Pułtusk – partner) podejmą się realizacji inwestycji polegającej na wykonaniu rzeźby grupowej w ramach zadania pn.: „Miejsca pamięci piewcy Pułtuska – Wiktora Gomulickiego – wpływ na walory estetyczne miasta i rozwój turystyki”.

W 2020 roku mija 580-lat od utworzenia w Pułtusku Filii Akademii Krakowskiej – aktualnie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi. Władze Powiatu i Miasta postanowiły uświetnić tę wspaniałą rocznicę rzeźbą grupową nawiązującą do scenki z powieści Wiktora Gomulickiego „Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Powstała już jej wstępna makieta. Jest to wzorzec do jubileuszowej kompozycji artystycznej w skali 1:1 na tle bramy usytuowanej przed budynkiem Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi, od strony ul. Benedyktyńskiej.

Projektantem i wykonawcą makiety jest artysta-rzeźbiarz Michał Selerowski mieszkający i tworzący  w Zambrowie. Autor wielu prac w różnych miastach w Polsce i nie tylko, między innymi  popiersi marszałka Józefa Piłsudskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz ławeczek: w Łomży – Hanki Bielickiej,  w Międzyzdrojach – Gustawa Holoubka, Krzysztofa Kolbergera, w Augustowie – Beaty z Albatrosa.

Wykonanie wspólnego przedsięwzięcia zostało zaplanowane na 2021 rok.

Szacunkowy koszt inwestycji ok. 160 tyś zł.

Foto: Urząd Miejski w Pułtusku