Delegacja powiatu pułtuskiego na Dożynkach Województwa Mazowieckiego w CiechanowieW niedzielę, 8 września 2019 r. delegacja powiatu pułtuskiego uczestniczyła w Dożynkach Województwa Mazowieckiego, które odbyły się w Ciechanowie na błoniach zamkowych.
Przewodniczącym Delegacji Dożynkowej była Danuta Kucharczyk, samodzielny referent w Wydziale Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pułtusku. Starostami dożynkowymi powiatu pułtuskiego byli:
– Starościna Dożynkowa – Joanna Żukowska – zamieszkała we wsi Skaszewo Nowe, gmina Gzy od ponad 30 lat prowadzi wraz z mężem Wojciechem gospodarstwo rolne o powierzchni 152 ha, w tym 52 ha dzierżawy. Gospodarstwo specjalizuje się głównie w produkcji mleka. Dominująca jest produkcja zwierzęca, tj. bydła mlecznego i opasowego. Gospodarstwo rolne jest jednym z najlepiej prosperujących gospodarstw w gminie Gzy.
– Starosta Dożynkowy – Henryk Łaszczych – zamieszkały we wsi Lipniki Stare, gmina Pułtusk od ponad 40 lat prowadzi wraz z żoną Zdzisławą gospodarstwo rolne o powierzchni 113 ha gruntów własnych. Gospodarstwo ukierunkowane jest na produkcję roślinną, w tym rzepaku ozimego, buraka cukrowego i zbóż ozimych (pszenica, pszenżyto). Gospodarstwo rolne jest jednym z najlepiej prosperujących gospodarstw w gminie Pułtusk w produkcji roślinnej.

Wieniec dożynkowy oraz chleb został wykonany przez mieszkańców wsi Pniewo Kolonia – gmina Zatory. Przedstawiał koronę – symbol Matki Boskiej, Królowej Narodu Polskiego. Wykonany był z różnych ziaren zbóż tj. żyta, pszenżyta, pszenicy, jęczmienia, owsa oraz kwiatów: hortensji, rumianku, słonecznika i bukszpanu. Wieniec został złożony jako dziękczynienie Matce Boskiej i Panu Bogu za tegoroczne plony z prośbą o dalszą opiekę nad rolnikami.
Dodatkowo w dożynkach wojewódzkich brał udział wieniec wykonany przez KGW Zambski Kościelne.