160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

22 stycznia 1863 roku Tymczasowy Rząd Narodowy wydał Manifest wzywający do walki przeciw zaborcy rosyjskiemu. Tego dnia wybuchło powstanie styczniowe, które, mimo klęski, uznawane jest za największy zryw niepodległościowy Polaków, angażujący wszystkie stany społeczne – od inteligencji do chłopstwa. Z rosyjskim zaborcą walczyło łącznie około dwieście tysięcy ludzi, również na ziemiach Północnego Mazowsza, m.in. w okolicach Pułtuska i na terenie Puszczy Białej.
W niedzielę 22 stycznia odbyły się pułtuskie obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, zorganizowane przez Samorząd Powiatu Pułtuskiego i Gminy Pułtusk. Hołd Powstańcom oddały władze samorządowe oraz licznie przybyli mieszkańcy Pułtuska.

Głównym punktem niedzielnych obchodów była uroczysta msza święta w pułtuskiej bazylice w intencji Ojczyzny, z udziałem pocztów sztandarowych, odprawiona przez ks. Infułata Wiesława Koska. Władze Powiatu Pułtuskiego reprezentował Starosta Pułtuski Jan Zalewski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Pułtuskiego Tadeusz Nalewajk, zaś władze Gminy Pułtusk Burmistrz Wojciech Gregorczyk oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Ireneusz Purgacz. Eucharystię poprzedził montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku pt. „Gloria Victis – Chwała Zwyciężonym”. Wartę honorową wystawiła pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 pułku piechoty. Oprawę muzyczną zapewniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Pułtusk.

Przed mszą świętą, na cmentarzu św. Krzyża w Pułtusku, odbyła się uroczystość zapalenia zniczy i złożenia kwiatów przez władze samorządowe. W imieniu władz Powiatu Pułtuskiego hołd powstańcom oddał Starosta Jan Zalewski. Wartę honorową wystawiła pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 pułku piechoty.