VIII RAJD SZLAKIEM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

15 czerwca 2016 r. dwudziestu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku oraz dwie uczennice z Publicznego Gimnazjum nr 3 im. ks. bpa Andrzeja Noskowskiego wyruszyli pod opieką Katarzyny Grzywacz i Małgorzaty Dudyś po raz ósmy na Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych.

Rajd został zorganizowany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie, we współpracy ze Starostą Pułtuskim – Janem Zalewskim oraz  Burmistrzem Miasta Pułtusk – Krzysztofem Nuszkiewiczem.

Uczestnicy podzieleni zostali na cztery patrole, których patronami są: Stanisław Bęklewski „Bomba”, Edward Nowicki „Tyczka”, Dariusz Kieliszek „Ponury”, Zygmunt Dąbkowski „Krym”. Młodzież otrzymała materiały edukacyjne związane z patronem swojego patrolu oraz koszulki z nadrukiem „Wilcze tropy”. W tym roku uczestnicy pieszo pokonają trasę Kamieńczyk – Brzuza – Sadowne – Brok – Ostrów Mazowiecka. Trasa marszu związana jest z miejscami działalności powojennego podziemia niepodległościowego oraz terroru komunistycznego skierowanego przeciwko polskiemu społeczeństwu po 1945 roku. Uczniowie będą wykonywali różne zadania rajdowe, a także uczestniczyli w inscenizacjach historycznych z udziałem rekonstruktorów.

Finał Rajdu zaplanowany jest w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie 19 czerwca 2016 r. o godz.10.00 odbędzie się msza święta a o 12.30 rekonstrukcja historyczna „Rozbicie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przez żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego”.

Podczas mszy, w dowód uznania za wytrwałość i pasję historyczną, młodzież otrzyma blaszane ryngrafy z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Info: Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku