Wyjazd na staż zawodowy do Portugalii

Dzięki pozyskanemu przez Powiat Pułtuski dofinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój w kwocie 512 100,98 zł, 16 uczniów z Technikum Nr 2 w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku wyjechało na 2 tygodniowy staż zawodowy do Portugalii w ramach projektu „Mobilności zagraniczne w Portugalii kluczem do sukcesu uczniów i nauczycieli”.

Projekt realizowany jest w partnerstwie z centrum szkoleniowym Casa da Educacao zlokalizowanym w Lizbonie, działające w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego. Casa da Educacao współpracuje z najlepszymi instytucjami i organizacjami publicznymi oraz prywatnymi, dzięki czemu ma możliwość organizowania praktyk oraz staży na najwyższym poziomie. Są one odpowiednio dostosowane do potrzeb oraz kierunków kształcenia uczniów, dzięki czemu uczestnicy mogą zdobyć praktyczne doświadczenie.

Dzięki wyjazdowi uczniowie mają możliwość połączenia wiedzy teoretycznej z wiedzą praktyczną poprzez odbycie 2 tygodniowego stażu w Lizbonie. Dodatkowo mają możliwość poznania kultury, tradycji oraz obyczajów kraju goszczącego jak i również podniesienia kwalifikacji zawodowych i językowych.

Miejsca stażu 16 uczniów z Technikum Nr 2 w Zespole Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku:

1. Technik organizacji reklamy – 5 uczniów:
  • CÂMARA MUNICIPAL DE LISBOA – Gráfica Municipal(dział marketingu
    i reklamy w Urzędzie Miasta Lizbona)
  1. Technik żywienia i usług gastronomicznych – 11 uczniów:
  • JUPITER HOTEL RESTAURANT (6 osób)
  • ESPELHO DE ÁGUA (3 osoby)
  • SABOR MINEIRO (2 osoby)

Przed rozpoczęciem mobilności uczniowie uczestniczyli w przygotowaniu językowym, kulturowy, oraz pedagogicznym, dzięki czemu grupa została odpowiednio przygotowana do wyjazdu.

Przygotowanie kulturowe realizowane będzie również podczas pobytu uczniów w Portugalii poprzez zorganizowanie grupie weekendowych wycieczek m.in. do Sesimbry i Arrabidy oraz Fatimy i Óbidos.

Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie mają możliwość rozwoju osobistego oraz podniesienia kwalifikacji zawodowych i językowych w zawodach.

Niebawem w ramach projektu wyjedzie kolejna grupa 24 uczniów z Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego na 4 tygodniowe praktyki zawodowe.