PODSUMOWANIE PROJEKTU „SPOTKANIA MŁODZIEŻY ZE SPRAWIEDLIWYMI”

W roku 2014 Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z okazji 30-lecia istnienia ogłosił konkurs – projekt „Spotkania Młodzieży ze Sprawiedliwymi”. Celem przedsięwzięcia było odnalezienie osoby noszącej ten zaszczytny tytuł, przeprowadzenie wywiadu i spisanie relacji.

W marcu 2014 r., po dwumiesięcznych poszukiwaniach i wielokrotnych weryfikacjach udostępnionej przez Towarzystwo listy, do Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku przybyła Pani Barbara Siemborska – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata. Obszerny wywiad oraz bogaty zbiór materiałów pozwolił na napisanie eseju, pt.: „Kochać drugiego człowieka, to ujrzeć w nim twarz Boga”. Tylko taki tytuł nadawał sens przeżyciom ówcześnie dziewięcioletniej dziewczynki i jej rodziny, która – w trakcie II wojny światowej – z narażeniem życia ratowała życie skazanego na zagładę żydowskiego chłopca – Tomka Lewińskiego.

16 czerwca 2014 r. podczas Gali konkursowej w Muzeum Żydów Polskich „Polin” komisja konkursowa w składzie prof. Józef Czerwiński, prof. Janusz Durko pod przewodnictwem pułk. dr. hab. Witolda Lisowskiego wyróżniła wcześniej wspomniany esej oceną bardzo dobrą. Zespół Szkół otrzymał tytuł laureata. W październiku 2015 r. nastąpiła publikacja eseju w albumie „Gdy Otworzyliśmy Drzwi”.

15 czerwca 2016 r. odbyło się uroczyste podsumowanie działań związanych z utrwalaniem na kartach historii wojennych losów młodziutkiej Basi. To o nich ze wzruszeniem opowiadali uczniowie Zespołu Szkół: Magdalena Prus, Iga Bogdanowicz, Patrycja Zadrożna, Natalia Kroczek, Ewelina Smolińska, Karolina Strzelińska, Justyna Świderska, Grzegorz Bednarz, Mateusz Gajowiecki, Klaudia Kalinowska, Kacper Cendrowski. Dla obecnej podczas uroczystości Pani Barbary Siemborskiej zaśpiewał Kamil Przewłodzki.

Kulminacyjnym punktem spotkania było nadanie Pani Barbarze – w obecności znamienitych gości – honorowego tytułu „Przyjaciel Szkoły”. W treści ceremoniału czytamy: „Niech mury naszej szkoły staną się przestrzenią wspólnych spotkań, uczniowie – tymi, którzy czas Twój wypełniają, nauczyciele – tymi, którzy ucząc – tym razem – pojęcia dobro nauczą się od Ciebie”.

Młodzież przygotowały: mgr Izabela Gierek, mgr Justyna Rachuba – Mućka; oprawę: mgr Agnieszka Kaszuba i mgr Agnieszka Dyl. W rolę operatora wcielił się Wojciech Froch.

Zwieńczeniem uroczystości był poczęstunek przygotowany przez Zespół Nauczycieli Gastronomii pod kierunkiem Zofii Strusińskiej – Kierownik Praktycznej Nauki Zawodu.

Wszystkim uczestnikom spotkania Zespół Szkół składa serdeczne podziękowania.

Info: Zespół Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku