STRZELECKI OBÓZ WOJSKOWO-OBRONNY’ 2016

W dniach 19-21 maja br. pod patronatem Starosty Pułtuskiego Jana Zalewskiego na polanie  Nadleśnictwa Pułtusk odbył się strzelecki obóz wojskowo-obronny   dla młodzieży i studentów w ramach powszechnego szkolenia wojskowo-obronnego. Wśród 110 uczestników obozu znaleźli się  strzelcy ochotnicy i uczniowie z klas mundurowych o profilu bezpieczeństwo narodowe z Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku, tworzący Pułtuski Pododdział Jednostki Strzeleckiej 1313  Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz kadra dowódcza i studencki pododdział strzelców  z  tej jednostki. Komendantem obozu był dr Robert Dynak – Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Pułtusku.

Główne cele obozu zostały określone następująco:

– doskonalenie przygotowań do powszechnej obrony na wypadek wystąpienia zagrożeń czasu pokoju, kryzysu i wojny ,

– popularyzacja idei wychowania patriotyczno – obronnego młodzieży i studentów w nawiązaniu do strzeleckich tradycji szkolenia wojskowo-obronnego,

– realizacja programów nauczania z zakresu innowacji pedagogicznej w klasach mundurowych o profilu bezpieczeństwo narodowe.

– realizacja postulatów Ministerstwa Obrony Narodowej w zakresie integracji samorządów terytorialnych, prowadzących klasy mundurowe i stowarzyszeń proobronnych z wojskiem, policją i strażą pożarną w zakresie wsparcia procesu tworzenia komponentu obrony terytorialnej oraz zarządzania kryzysowego na potrzeby bezpieczeństwa narodowego.

19 maja 2016 r. obóz wizytował Starosta Pułtuski Jan Zalewski oraz zaproszeni goście m.in.: płk dr Krzysztof Gaj, Szef Zarządu Organizacji Uzupełnień – Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, płk dr Dariusz Kuleta – Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie,  płk dr hab Ryszard Parafianowicz, Rektor – Komendant Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, profesor AON  dr hab.  Marian Kuliczkowski,  ppłk Leszek Wieczorek, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Wyszkowie, Marcin Waszczuk – inspektor Związku Strzeleckiego, Komendant Główny Związku Strzeleckiego  ,,Strzelec” Organizacji Społeczno-Wychowawczej, płk dr Ireneusz Fura- Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, płk Adam Przygoda- Dowódca 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu Nowym, płk Mirosław Chaba – Zastępca Dowódcy  22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, mjr Paweł Piotrowski – reprezentujący Dowódcę 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego im. Jakuba Jasińskiego, Marcin Mauer – Zastępca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa  i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz przedstawiciel Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Organizatorzy obozu chcą serdecznie  podziękować wszystkim biorącym udział
w przygotowaniu i przeprowadzeniu szkoleń i ćwiczeń podczas obozu, a w szczególności:

Rektorowi-Komendantowi Akademii Obrony Narodowej

Dyrektorowi Domu Pomocy Społecznej w Obrytem,

Dyrektorowi Zarządu Dróg Powiatowych w Pułtusku,

Dyrektorowi i pracownikom Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa,

oraz innym osobom zaangażowanym na rzecz przygotowania i przeprowadzenia obozu.

Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów naszego przedsięwzięcia:

Pana Andrzeja Grabowskiego – Prezesa Grupy POLMLEK,

Pana Sławomira Lenarcika – właściciela ZAKŁADU MIĘSNEGO LENARCIK.

Pana Sławomira Białczaka – właściciela PIEKARNI BIAŁCZAK.